Безумието ЖСК Славия
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> История на "Локомотив" София
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 19:03    Заглавие: Безумието ЖСК Славия Отговорете с цитат

Най-черните години в историята на Локомотив - обединяването със Славия.




25.01.1969 г. е най-черната дата в историята на клуба - обединението със Славия. С това обединение е нарушена грубо традицията на Локомотив, която е градена с десетилетия. Обединеният отбор получава името ЖСК-Славия, играе мачовете си на техния стадион, продължава първенството с актива на Славия и ръководството му е от слависти. Сливането на двата отбора е част от безумни решения за обединение на клубове в цялата страна. Решението е прието на нож от хилядите привърженици на железничарите. Най-силно този процес бе развит в ЖСК–Славия, където възникна брожение и се появи подписка за раздялата на двата отбора. Борба, завършила точно след два сезона с възвръщането на тяхната самостоятелност. В тази връзка до нас са достигнали и свидетелства на участници във въпросните събития.

Христо Серафимов (Пеньо) шампион с Локомотив Сф от 1945г.: "Ако някой е допринесъл да се разделим със Славия, когато обединиха клуба и го нарекоха ЖСК-Славия, това съм аз! Почнах да се боря. Написах писмо до Х конгрес на БКП. Събрах към 400 подписа. Отидох на събрание в кино "Валентин Андреев" (сега "Роял") на улица "Клокотница"…Вдигнах ръка, отидох на трибуната. Опитаха се да ме прекъснат. Па като почнах: "Абе, другари, досега професори, лекари, учители говореха. Искам и аз, работникът, да кажа нещо. Да не си хвърляме прах в очите. Разтуриха два добри отбора да направят един лош. Лесно му беше на другаря Тодор Живков да казва, че е от "Локомотив" и да показва членската си карта. Защо не помогне да се разделим?" Целият салон ми ръкопляскаше. Говорих като главен обвинител."


Обединението на практика е и основната причина за напускането на легендата Никола Котков. Безумието на комунистическата партия оставя завинаги своето отражение върху клуба и неговите привърженици.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 19:16    Заглавие: Отговорете с цитат

ЖСК Славия“ (1969-71, когато е обединена с Локомотив (София). Новият клуб приема актива на "белите", но на мястото на влелия се Локомотив (София) не влиза друг тим и първенството (1968/69) завършва с 15 отбора, а на съперниците на "железничарите" през пролетния полусезон се присъждат служебни победи 3:0. След отделянето на Локомотив през 1971 г. актива на „ЖСК Славия“ се прибавя към този на Славия. Това и обяснява донякъде защо господата от Овча купел имат по-добри показатели във вечната ранглиста на "А" ПФГ.

Всички успехи от този период спечелени от мутанта ЖСК Славия попадат в актива на белите от Овча, въпреки че са спечелени след обединението на 2-та клуба. В успехите на тимът от Овча купел "гордо" се изписва и отстраняването на Валенсия в турнира за купата на УЕФА, макар то също да е постигнато от обединеният клуб.

Ето и всички мачове на ЖСК Славия за купата на УЕФА:

1969/70 Предварителен кръг ЖСК-Славия - Валенсия (Испания) 2:0
1969/70 Предварителен кръг Валенсия (Испания) - ЖСК-Славия 1:1
1969/70 1/16 финали Килмарк (Шотландия) - ЖСК-Славия 4:1
1969/70 1/16 финали ЖСК-Славия - Килмарк (Шотландия) 2:0
1970/71 Предварителен кръг Хайдук Сплит (Югославия) - ЖСК-Славия 3:0
1970/71 Предварителен кръг ЖСК-Славия - Хайдук Сплит (Югославия) 1:0

Като ЖСК-Славия в турнира за Еврпейското железничарско първенство

1970 1/4 финал ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) - Италия (сб) 6:0
1970 1/4 финал Италия (сб) - ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) 1:6
1971 1/2 финал Кайрат Алма Ата (СССР) - ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) 1:3
[/img]


_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков


Последната промяна е направена от ЖСК СОФИЯ на Пет 13 Фев, 2009 15:05; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 19:18    Заглавие: Отговорете с цитат



Начко Михайлов по темата:

БЕЛИ САЖДИ
През 1968 г. с решение на партията обединиха “Локомотив” и “Славия”. Голяма глупост. С нея зачеркнаха историята и на двата отбора. Запалянковците кръстиха хибрида ЖСК “Славия” бели сажди. Напрежението тръгна от шефовете.
Доста бюрократи от слетите тимове минаха на по-малки постове. Чиновниците започнаха да правят интриги. Котков и Шаламанов възроптаха открито. Кольо каза, че не издържа и се маха. Той отиде в “Левски”. Накрая се разбунтуваха и привържениците. А публиките на “Славия” и на “Локомотив” са най-кротките в България.

НАБЕДИХА МЕ ЗА СИМУЛАНТ
В новия отбор славистите доминираха. Той носеше тяхното име и играеше на техния стадион. От нашите титуляри бяхме само Христакиев, аз, Ивайло Георгиев и Атанас Геров. Събираше се напрежение. Като капак на всичко ми се отвори язвата. Поради адските болки отказах да тренирам. Шефовете на ЖСК “Славия” помислиха че правя саботаж и нарочно не играя. Облякоха ме в дрехи на редник и ме пратиха да копая с една лопата.
Дадоха ми да дълбая огромна яма. Доведоха свирепи фатмаци да ме тормозят психически. При обединението са ме направили лейтенант Строителни войски. Ама аз не знаех това и почнах да копам. Обаче ме сви корем и аз спрях.

СПАСИ МЕ ШУРЕЯТ НА ТАТО
Лекарката на “Славия” също не ми вярваше. Заплашиха ме, че ако симулирам, ще ме дадат на военен съд. Искаха да ме пратят в дисципа. Направиха ми изследвания.
Лично академик Атанас Малеев, брат на жената на Тодор Живков, потвърди, че имам отворена язва. Сложиха ме на системи.
Тъпчеха ме с антибиотици и вносни лекарства. Захранваха ме с глюкоза, защото не можех да ям и пия вода. Докторицата се извини. Едвам ми калцираха язвата. Оттогава ми се наруши обмяната на веществата и започнах да трупам килограми.


Знаменита остава и още една фраза на Начко за обединението със Славия, изречена ако не се лъжа пред партийни функционери. Думите му са, че единственото общо между Локомотив и Славия е рейс 77(ако не бъркам), пътуващ до Овча Купел.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 19:21    Заглавие: Отговорете с цитат



СЕЗОН 1969/70

Статистиката засяга само футболисти от Локомотив

Състав за сезона:
1.Атанас Михайлов /Начко/
2.Ивайло Георгиев
3.Атанас Геров
4.Тодор Колев /Токата/
5.Георги Манолов /Гьорето/
6.Борис Ангелов
7.Георги Христакиев /Хери/ - нов

Ст.Треньор - Атанас Пържелов
Треньор - Тодор Велев
Председател на ЖСК-Славия - Захари Филипов

Класиране в "А" гупа:1.Левски-Спартак - 50т;
2.Цска "Септемврийско знаме"- 47т;
3.ЖСК-СЛАВИЯ - 38т;
4.Тракия - 34т;
5.Локомотив /Пд/ - 33т;
6.Етър - 32т;
7.Черно море - 29т;
8.Черноморец - 29т; 9.Академик - 28т;
10.Дунав - 27т;
11.Марек - 27т;
12.Спартак /Пл/ - 27т;
13.Ботев - 25т;
14.Марица - 23т;
15.Кракра Пернишки - 15т;

- Берое е изваден от групата
Резултати: Левски - 1:1 и 1:0, Цска - 0:1 и 0:2, Тракия - 0:3 и 5:1, Локомотив - 3:0 и 2:1, Етър - 0:0 и 2:3, Черно море - 1:1 и 0:4, Черноморец - 1:1 и 0:0, Академик - 2:1 и 2:3, Дунав - 2:1 и 2:0, Марек - 3:2 и 0:0, Спартак - 0:0 и 1:0, Ботев - 2:1 и 1:0, Марица - 0:1 и 1:0, Кракра - 2:1 и 2:1, Берое - 2:2 и 3:0 (сл);

Голмайстори: 5 - Михайлов, 3 - Георгиев и Манолов, 1 - Колев и Геров;

В турнира за КСА:
1/16 - с Миньор /Бухово/ - 6:1, 1/8 - с Волов - 2:1, 1/4 - с Етър - 2:1,
1/2 - с Левски-Спартак - 0:2;

СЕЗОН 1970/71

Статистиката засяга само футболисти от Локомотив

Състав за сезона:
1.Атанас Михайлов /Начко/
2.Ивайло Георгиев
3.Атанас Геров
4.Тодор Колев /Токата/
5.Йордан Стойков /Бумбо/ - нов от юношите на Локомотив
6.Трайко Соколов - нов от юношите на Локомотив

Ст.Треньор - Георги Берков
Треньор - Петър Панагонов
Председател на ЖСК-Славия - Захари Филипов

Класиране в "А" гупа:1.Цска "Септемврийско знаме" - 48т;
2.Левси-Спартак- 48т;
3.Ботев - 38т;
4.Локомотив /Пд/ - 35т;
5.Тракия - 32т;
6.ЖСК-СЛАВИЯ - 31т;
7.Черно море - 28т;
8.Чардафон-Орловец - 28т; 9.Спартак /Пл/ - 27т;
10.Марек - 27т;
11.Дунав - 27т;
12.Етър - 27т;
13.Н.Лъсков - 25т;
14.Академик - 23т;
15.Черноморец - 19т;
16.Марица - 17т;
Резултати: Цска - 1:0 и 0:1, Левски - 1:3 и 1:1, Ботев - 0:3 и 1:2, Локомотив - 3:0 и 3:4, Тракия - 1:4 и 5:0, Черно море - 0:3 и 4:1, Чардафон - 2:3 и 4:0, Спартак - 3:0 и 1:1, Марек - 0:1 и 3:1, Дунав - 0:2 и 5:1, Етър - 1:1 и 2:3, Н.Лъсков - 2:0 и 0:0, Академик - 2:1 и 4:2, Черноморец - 1:1 и 0:0, Марица - 1:1 и 2:1;

Голмайстори: 7 - Михайлов, 2 - Георгиев, 1 - Колев;

В турнира за КСА: 1/16 - с Академик /Св/ - 0:1;
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 23:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Пародията не касае само футбола в Локомотив, "обединени" са всички спортове, в резултат на което белите се "гордеят" с титли в баскетбола при жените:

1971 ЖСК Славия (София) Иван Коконов
1970 ЖСК Славия (София) Иван Коконов
1969 Левски-Спартак (София) Иван Цончев
1968 Локомотив (София) Иван Коконов
1967 Академик (София) Любомир Панов
1966 Славия (София) Димитър Митев
1965 Локомотив (София) Петър Симанов

Както е видно и от предходните сезони червено черните момичета на треньора Коконов са фаворити в първенството.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Пон 27 Окт, 2008 23:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Повода за тази статия е съвсем различен(има я и в темата за Котето), но наистина въпросната статия най-добре онагледява безумието на БКП:

За срама и наглостта



Димитър Денков

Уважаеми г-н Гончаренко,
Пиша ви с молба да извините обидните квалификации, направени за вас, отбора, града и страната ви от представители на ФК "Левски", журналисти и запалянковци преди мача на 13.08. т.г., който заслужено спечелихте. В радостта от победата сигурно сте ги забравили или им се надсмивате. Струва ми се обаче, че ако пропуснем извиненията, ще затъваме още повече в наглостта, която попарва зачатъците на необходимия понякога срам.
Освен като български гражданин аз имам донякъде право да се обърна към вас и като временен почитател на "Левски" от годините, когато бях левскар котковист. Имаше такава секта сред запалянковците на клуба от "Герена". Те бяха, казано по днешному, фенове на "Локомотив" (София), които не приемаха обединението на любимия железничарски клуб с отбора на трудовите войски "Славия", което роди ЖСК "Славия" и изпрати още по-любимия Никола Котков в отбора на народната милиция "Левски-Спартак". Може би знаете, че той загина при автомобилна катастрофа с иконата на истинските левскари - Георги Аспарухов. И до днес Гунди е славен като най-добрия български футболист, макар котковистите да имаме известни съмнения по този въпрос, с което се отклоняваме от левскарската ортодоксия.
Така или иначе, мнозина симпатизирахме на "Левски", защото там играе най-добрият за нас футболист.

_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Вто 04 Ное, 2008 1:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Като ЖСК-Славия в турнира за Еврпейското железничарско първенствo

1970 1/4 финал ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) - Италия (сб) 6:0
1970 1/4 финал Италия (сб) - ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) 1:6
1971 1/2 финал Кайрат Алма Ата (СССР) - ЖСК-Славия и Локо Пд(сб) 1:3

Обединеният тим участва и в европейското железничарско първенство - господата от Овча, могат да запишат и тези мачове редом до постигнатите общи успехи, присвоени от тима на ГУСВ.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Нед 09 Ное, 2008 23:18    Заглавие: Отговорете с цитат



Спомените на капитана на Славия за реакцията на локомотивци след обявяването на разделянето на ЖСК Славия.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Нед 09 Ное, 2008 23:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Изказване по темата и на бившият вицепрезидент на Славия Иван Давидов:

ОБЕДИНЕНИЕТО ЦЕЛЕШЕ ДА СМАЧКА ПУБЛИКАТА НА "ЛЕВСКИ"
Обединенията на столични отбори станаха по решение на политбюро. Искаха да станат "Левски - Спартак" и полицията да вземе властта в клуба. Това е идеята.
Играчите на "Левски" не протестираха. Те бяха доволни. Спечелиха най-много . "Сините" бяха бедно дружество.
А им дадоха чинове, работа, длъжности, пенсии, квартири. Устроиха ги. Кой каквото поиска, това получи.
От цялата работа пострадахме най-много "Славия" и Локо"-то.
КОТКОВ НЕ ВЪЗРОПТА
След създаването на ЖСК "Славия" той не реагира.
Кой ще ти го позволи тогава? Тогава никой не смееше да мрънка. Що работи сме преживели!
СБИХА СЕ КОЙ ДА БЪДЕ ТРЕНЬОРЪТ: ТАШКОВ ИЛИ БЕРКОВ?
Конфликтите започнаха веднага. Половината футболисти трябваше да напуснат. Първо се сдърпаха кого да освободят.
Аз като национал останах. После се сбиха кой да е треньор: Ташков или Берков? Двамата се караха за състава всеки мач.
С локомотивци уж бяхме приятели, а взехме да се гледаме под око. Започнахме да се подозираме взаимно кой е продал мача и кой не го е продал. За разлика от "Левски - Спартак" карахме така една година, и край.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Нед 16 Ное, 2008 22:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Началото на 1969 год.

Януари 1969-а не предвещава злокобни събития. Футболистите водят своята подготовка на Витоша. Обичайна обстановка. Докато... Плъзва тревожен слух за сливане със Славия. Мълвата скоро се оказва истина.

На 25 Януари се пръква ЖСК-Славия. Обединителният пленум избира временно ръководство, оглавявано от председателя на Славия генерал Захари Филипов. В средата на Февруари Учредителната конференция го утвърждава за председател на новоизлюпеното дружество.

Участниците в А група намаляват с един. ЖСК-Славия продължава първенството с актива на Славия !

Мачовете на Локомотив са заличени, като на несъществуващия вече отбор през пролетта се присъждат служебни загуби с 0:3 !

Така още във вторият пролетен кръг останалите в клуба "железничари" печелят служебно срещу самите себе си !!!
:evil:

2 сезона по-късно огромната несправедливост със сливането на Локомотив и Славия е поправена.

Сред железничарските среди чашата на търпението прелива. Явен повик за възтановяване на славния Локомотив. Зареждат се настойчиви искания до Тодор Живков и министъра на транспорта Григор Стойчков, подписки с хиляди имена до ЦК на БКП и други институции. Локомотивската общественост се вълнува. Подркрепят я отвсякъде. И най-сетне. Победа!

В средата на юни излиза дългоочакваното решение за възтановяването на Локомотив !!

_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Чет 05 Фев, 2009 13:45    Заглавие: Отговорете с цитат



Двубоите от евротурнирите славистите си ги преписват в собствената си сметка без значение, че хибрида, измислен от някоя малоумна глава от БКП е съставен от играчи и на Локомотив.

В мача срещу Килмарнък в София при победата с 2:0 първият гол е отбелязан от Атанас Михайлов.

С прибавянето на актива на ЖСК Славия към този на тима на Овча купел, за безпристрастните фенове на футбола окончателно пропада "дисидентският" облик на Славия, който феновете на белите се опитват да прокарат.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Metala
Ultras Leader


Регистриран на: 31 Авг 2006
Мнения: 34335
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 05 Фев, 2009 16:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Edited by: Black&Red or DEAD

Пишете само по темата, форума е посветен на историята на клуба ни и няма смисъл точно тук да правим такива коментари
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Чет 05 Фев, 2009 21:57    Заглавие: Отговорете с цитат



Значка на ЖСК Славия.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Нед 18 Окт, 2009 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

"Един малко позабравен, но интересен момент от българската спортна история. В началото на 1969 г. държавното ръководство решава да "окрупни" спортните дружества, чрез сливания. Някои от получените обединения, като ЖСК Спартак във Варна и милиционерският Левски-Спартак в София, оцеляват чак до средата на 80-те. Доста по-противоречиво е вливането на софийския Локомотив в Славия, което засяга не само футбола, но и други спортове, развивани в двата клуба. Новото дружество носи името ЖСК Славия, играе на стадиона в Овча купел, а ръководителите са предимно "бели". Тъй като обединението се случва по средата на сезона, А група остава с 15 отбора, които, включително и ЖСК, печелят служебно мачовете си срещу заличения Локомотив. Недоволството на локомотивци и търканията между играчи и треньори води до раздяла след само 2 години. Междувременно "белите сажди" успяват да отстранят Валенсия в турнира за Купата на панаирните градове, а баскетболния отбор става шампион 2 пъти. Постиженията остават в актива на Славия, а локомотивци с право протестират и до сега."

16 август - денят на свободата за Локомотив:

1971 - Локомотив (Сф) и Славия продължават самостоятелното си съществуване, след като две години преди това са обединени в ЖСК Славия
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЖСК СОФИЯ



Регистриран на: 08 Сеп 2006
Мнения: 2217
Местожителство: SOFIA

МнениеПуснато на: Чет 11 Мар, 2010 11:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
- Как издържахте да играете до 37 години?
- Можех и повече, но в ЖСК Славия ме отказаха от футбола.Младите се оплакали на генералите, че ако аз остана, те няма да могат да играят. Извикаха ме от ръководството и ми предложиха да стана треньор, за да не избягат младите им футболисти. А се чувствах отлично. В последния ми мач бихме с 2:0 Черноморец в Бургас, и двата гола аз вкарах.


Това са думи на Спиро Дебърски, едно от най-добрите крила въобще в историята на българският национален отбор, който също е принуден да спре с футбола... Въпросните генерали, които споменава са ръководителите на "дисидентската" Славия - отборът на Строителни войски.
_________________
"Когато публиката е малко, замисли се за причината!" - Никола Котков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> История на "Локомотив" София Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme was programmed by DEVPPL HTML Forum
Images were made by DEVPPL Photoshop Forum